Rozhovor o péči o chrup a o dentální hygieně pro seniory

Rozhovor zveřejnil web www.tophelpplus.cz

 

1. Prozradíte nám číslo, kolik pomůcek používáte k čištění zubů Vy sama?

Když zahrnu do pomůcek pastu tak celkem pět. Za základní pomůcku považuji klasický měkký zubní kartáček s malou hlavičkou a rovným zástřihem vlákem. Bez čeho si rozhodně neumím představit denní čištění zubů je používání mezizubních kartáčků. To je lidmi často opomíjeno, přestože hraje velmi důležitou roli v prevenci zubního kazu, zánětlivých stavů a parodontitidy. Velmi účinný je jednosvazkový kartáček, tzv. sólo kartáček. Pomocí něho lze dočistit méně přístupná nebo komplikovaná místa kolem zubů. Vzhledem k tomu, že jsem před 15 lety přišla o zub, mám jako zubní náhradu implantát, o který je nutné se také postarat. A tak čtvrtou pomůckou je speciální flaušová dentální nit, tzv. superloss, kterou si čistím kolem implantátu. Tu také doporučuji pacientům jako efektivní pomůcku na dočištění posledních stoliček, které jsou hůře čistitelné. Zubní pasta je pro mě pouze příjemným doplňkem, ale při jejím výběru se snažím o to, aby v ní bylo co nejméně škodlivých látek.

 

2. A co veřejnost (berme věkovou skupinu 18+)? Stačí jen kartáček na zuby z reklamy?

Jak už jsem v předchozí odpovědi naznačila, za nejdůležitější při čištění zubů považuji správný výběr mechanických pomůcek, tedy klasický kartáček a každodenní používání mezizubních kartáčků. Při čištění zubů totiž nejde o nic jiného, než aby pacient uměl dobře odstranit povlak na všech částech zubu. K tomu je pochopitelně  důležitá správná technika čištění a mnohdy i správné držení kartáčku. Dentální hygiena je v ČR relativně mladý obor, který si pozvolna nachází oblibu a své místo v preventivním přístupu ke zdraví. Mnoho pacientů, kteří absolvují dentální hygienu (instruktáž a motivace čištění zubů, odstranění plaku a zubního kamene) a následně převezmou zodpovědný přístup ke svému orálnímu zdraví, jsou pak při preventivních kontrolách u stomatologa příjemně překvapeni. Odezní krvácivost, citlivost dásní, sníží se kazivost zubů, stabilizuje se parodontologický stav chrupu.

 

3. Když se zaměříme na seniory, velká část z nich používá náhradní zubní protézu. Poradíte, jak se starat o ni? 

Každý kdo používá náhradní zubní protézu, by se měl o ni umět náležitě starat, protože tím ji ochrání před poškozením a zároveň udrží její dobrý vzhled. Současně pečuje o zdraví svých úst a dásní. Nedoporučuji čistit náhradu zubní pastou, protože ty obsahuji abrazivní látky a mohou tak náhradu poškrábat. Tyto rýhy pak umožní bakteriím přilnout k náhradě, udržet se na ní a vyvolat onemocnění měkkých tkání dutiny ústní.

Náhradu je tedy potřeba denně čistit, nejlépe klasickým středně tvrdým kartáčkem, a to ze všech stran. Poté je vhodné náhradu vložit do teplého čistícího roztoku. Tablet určených k ošetření zubních náhrad je na trhu dostatečný výběr. Po vyjmutí z roztoku je třeba protézu opláchnout a při nasazení zafixovat fixačním krémem nebo pudrem. Náhradu je potřeba při vyjmutí z úst udržovat ve vodě, aby nevyschla. A na co bych chtěla apelovat, je pravidelná návštěva u stomatologa. I přes chybějící chrup je potřeba kontrolovat stav a funkčnost zubní náhrady, ale také sliznice dutiny ústní.

 

Dentální hygienistka Mgr. Jasněna Matoušková, DiS. současně působí jako revizorka Asociace dentálních hygienistek ČR (ADH ČR). Vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze, obor speciální pedagogika. Specializaci dentální hygieny získala studiem na Soukromé vyšší odborné zdravotnické škole pro dentální hygienistky v Praze. V současné době působí jako dentální hygienistka na Praze 4.